ABD ve Güney Kore, Do Kwon’un İadesini İstiyor

ABD ve Güney Kore, Karadağ’daki yetkililer tarafından gözaltına alınan Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon’un iadesini istiyor. 

Karadağ Adalet Bakanı Marko Kovac, 29 Mart Çarşamba günü başkent Podgorica’da gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu. Kovac, izlenecek yol ile ilgili yargıcın karar vereceğini söyledi. Kovac, Do Kwon’un yargı süreciyle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada: “Suçların ağırlığı, işlenen suçların yeri, taleplerin sırası ve şüphelilerin vatandaşlığı göz önünde bulundurulacak” ifadelerini kullandı.

Do Kwon’un Avukatı İddiaları Reddediyor

Marko Kovac, şüphelilerin Karadağ’da hüküm giymeleri halinde öncelikle orada hapis yatmaları gerekeceğini söyledi. 

Yetkililer, Kwon ve Terraform’un mali işler müdürü Han Chang-Joon’un geçtiğimiz hafta Dubai’ye kaçarken tutuklandıklarını belirtti. Do Kwon’un avukatı ise yapılan iddiaları reddetti. 

Kwon’un nerede olduğu, Güney Koreli yetkililerin sermaye piyasası kanununu ihlal ettiği iddiasıyla hakkında tutuklama emri çıkardığı Eylül ayından bu yana sürekli spekülasyon konusu olmuştu. 

Dün Karadağ ıslah tesisleri başkanı Rade Vojvodic‘in yaptığı açıklamalar Kwon ile ilgili bazı soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Yapılan açıklamada, Do Kwon ve Hon Chang Joon’un 30 gün sürecek bir soruşturma kapsamında gözaltında bulunduğu açıklandı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*