Borsa İstanbul’da düşüş bugün de devam etti

Investing.com – BIST 100 endeksi, gün boyu satıcılı hareket ederken 5.065 puan seviyesine kadar geriledi. 

BIST 100, son saatte 5.100 seviyesinin altında gerilerken ortalama 5.090 puan seviyesinde destek buldu. Endeks, gün sonuna doğru %2’nin üzerinde değer kaybına sahipti. Son duruma göre hafta başından bu yana BIST 100’de düşüş %5’i aştı.

Bugün en çok gerileyen sektörlerin başında telekomünikasyon, teknoloji, inşaat, bilgi teknolojileri, gayrimenkul ve faktöring geldi. Son saat itibarıyla pozitif hareket eden sektör bulunmazken petrokimya yatay kaldı. Bankacılık sektörü ise yarım puanlık gerilemeyle en az düşüş gören sektör oldu. Özellikle Avrupa bankalarının sert düşüşler kaydettiği bugün Türk bankaları endeks ortalamasının altında geriledi.

BIST 100 endeksine dahil hisseler arasında az sayıda hisse senedi artıda hareket ediyor. Bunlar arasında; TUPRS ve MAVI %2 bandında yükselirken SASA ve PGSUS %1 bandında değer artışına sahip. 

BIST 100’de bugün %5’in üzerinde değer kaybıyla en çok kaybettiren hisseler ise ODAS, GSDHOKMPUR, PSGYO ve BAGFS olarak devam ediyor. 

Borsa İstanbul genelinde bugün borsanın en yeni şirketi GOKNR, tavan serisine devam ederken MARKABVSAN ve EMKEL payları da tavan fiyatına ulaştı. En sert düşen hisseler ise taban fiyatına kadar gerileyen RODRGPENTA ve MMCAS oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda şunları söyledi:

Yurt dışı piyasalarında Asya endeksleri pozitif kalırken bankacılık krizi endişelerinin artmasıyla Avrupa endekslerinde sert düşüşler kaydedildi. Banka hisseleri ağırlıklı düşüşün etkisiyle DAX, FTSE 100, CAC 40 ve Euro Stoxx 50’de %3’e yakın düşüşler görüldü.

ABD endekslerindeki dünkü olumlu görünüm de bugün bozulmuş durumda. Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones, güne ortalama %1,5 düşüşle başladı. Avrupa ve ABD vadeli endekslerinde de sert düşüşler söz konusuyken özellikle Euro Stoxx 50 vadelilerindeki %4 bandındaki düşüş dikkat çekiyor.

Yazar: Günay Caymaz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*