MB’den ihtiyaç kredisi düzenlemesine 70 bin TL’ye kadar muafiyet

Merkez Bankası, bankacılık sektöründe ihtiyaç kredisi faizlerine yönelik getirdiği ek menkul kıymet tesisi zorunluluğunda yeni bir düzenlemeye gitti. Buna göre Merkez Bankası, uygulama talimatıyla ihtiyaç kredilerinde 70 bin liraya kadar olan kısmı menkul kıymet tesisinden muaf tuttu.

Bankacılık sektörü kaynakları böylece çekilen krediler 70 bin liranın altında olanlara ek menkul kıymet tesis edilmeyeceğini ve 70 binin üzerindekilerde de 70 bin liranın düşülerek, kalan kısma ek menkul kıymet tesisi yapılacağını bildirdi.

Ayrıca deprem bölgesi ile bazı SGK borcu olanlara kullandırılacak ihtiyaç kredilerinin de uygulamadan muaf olacağı açıklandı. Ancak bu karara rağmen bu hafta kamu bankaları dahil tüm bankalar ihtiyaç kredisi faizlerini artırdı. Geçen hafta yüzde 2,79’dan ihtiyaç kredisi kullandıran bir özel banka bu hafta 30 baz puanlık artışla faiz oranını yüzde 3,09’a çıkardı. Bir diğer özel banka ise yüzde 2,01 olan ihtiyaç kredi faizini 3,01’e çekerken, yine başka bir özel banka da yüzde 2,62 olan faizini yüzde 3’ün üzerine taşıdı. Bir kamu bankası da yüzde 1,55 olan emekli ihtiyaç kredisinin faizini yüzde 1,57’ye yükseltti.

Bankacılık sektörü kaynakları ise ihtiyaç kredisi faizlerindeki artışın kredi arzını sınırlamak için alındığını, çok ihtiyacı bulunmayan müşterilerin bu kanalı tercih etmeyeceğini dile getirdi.

Kaynaklar ayrıca bu hamlelerin ardından müşterilerin yüzde 1,36 seviyesinde olan faiz oranıyla kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarının kullanımının artabileceğine dikkat çekti. (EKONOMİ SERVİSİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*