Uzayda çekilen ilk uzun metraj film The Challenge’dan fragman yayınlandı

Rusya’da uzayda çekilen ilk filmin fragmanı yayınlandı. Yönetmenliğini Rus Klim Shipenko’nun yaptığı film, Ukrayna savaşından önce çekilmişti. 

Çekimleri 2021 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan Rus yapımı “The Challenge” filmi önümüzdeki ay vizyona girecek. 

Yönetmen ve oyuncular, filmin çekilmleri için Dünya’dan 400 kilometre uzaklıktaki istasyona seyahat etmişti.

Hollywood yıldızı Tom Cruise ve yönetmen Doug Liman, 2020 yılında Elon Musk’ın SpaceX şirketi ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ortaklığında, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir film çekme planlarını duyurmuştu. 

Hollywood yapımı bu Tom Cruise filmine dair henüz bir gelişme yaşanmazken, uzaydaki ilk filmin sahibi “The Challenge” ile Rusya oldu. 

“The Challenge”, tıbbi bir ekiple birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan bir kozmonotu ameliyat etmek için uzaya gönderilen bir kalp cerrahı olan Zhenya’nın hikayesini anlatıyor. Başrollerde Zhenya rolünde Rus aktrist Yulia Peresild ve kozmonot rolünde Oleg Novitskiy yer alıyor. 

2021 yılında kozmonot Anton Shkaplerov ile birlikte İstasyon’a seyahat eden Yönetmen Klim Shipenko ve Presild, çekimler için 12 gün boyunca orada kalmıştı.


Aktrist Yulia Peresild, Yönetmen Klim Shipenko ve Kozmonot Anton Shkaplerov Uluslararası Uzay İstasyonu’nda

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos’a geçtiğimiz temmuz ayında başkan olarak atanan Yuri Borisov, Rusya’nın 2024 sonrası Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ve projeden ayrılma kararı aldığını açıklamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*