CHP’den Can Atalay açıklaması: AYM ikinci defa Hatay halkının iradesine sahip çıkan bir karar verdi

CHP Parti Meclisi toplantısının ardından açıklama yapan CHP Sözcüsü Deniz Yücel gündemdeki konuları değerlendirdi.

Bütçe görüşmelerinde tarikat ve cemaatlerle yapılan protokolleri savunan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e tepki gösteren Deniz Yücel, “Bu hafta bizi ve milyonlarca vatandaşımızı çok rahatsız eden bir açıklama yapıldı. Çok öfkeliyiz. İlk kez bir bakan Meclis kürsüsünden Cumhuriyet’e açıkça meydan okudu. Tarikatları bilimin önünde tuttu. Fedakâr öğretmenlerimiz için ‘terörist yetiştiriyorlar’ deme cüretini gösterdi. Bu çirkin ve saygısız açıklamanın ardından bu kişinin derhal haddinin bildirilmesini istedik ama hala saraydan tık yok” diye konuştu.

Tekin’in istifasını istediklerini dile getiren Yücel, “O zat o koltuğu işgal etmeyi sürdürdükçe, öfkemiz dinmeyecek. Madem bu zat Cumhuriyet’e meydan okuyor, o zaman biz de ona meydan okuyoruz. Yusuf Tekin, o koltukta oturamayacaksın! Eğitimi, tarikatlara ve müritlere teslim etmene izin vermeyeceğiz. Senin edepsizce ‘eski Türkiye’ dediğin Atatürk Cumhuriyetine darbe vurmana müsaade etmeyeceğiz. Neymiş? O çok övdüğü tarikatlar olmazsa, çocuklarımız terörist olacakmış. Tacizle, istismarla anılan tarikatların desteğiyle çocuklar daha iyi yetişecekmiş. Yok ya!” dedi.

“Terörist arıyorsan yıllarca destek verdiğin cemaatlerde ara Yusuf Tekin! FETÖ’yü hatırla” diyen Yücel, “Ve unutma, bu ülkenin eğitimde tek yol göstericisi vardır o da Atatürk ilkeleri ve devrimleridir. Haddini bileceksin, şeyhlere, şıhlara, tarikatlara hizmet eden bir mürit değil devletine, milletine hizmet eden bir bakan olacaksın. Aksi halde o işgal ettiğin koltuktan derhal kalkacaksın. Şunu bil, o işgal ettiğin koltukta sana rahat yok. Seni o çok güvendiğin tarikatlar bile kurtaramayacak. Ya istifa edeceksin, ya azledileceksin. Cumhuriyet’e meydan okumak neymiş, göreceksin” ifadelerini kullandı.

‘MUSTAFA KEMAL’İN ASKERLERİNİ CEZALANDIRAMAZSINIZ’

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Tuzla Piyade Okul Komutanlığı’nda, 10 Kasım günü Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi takmayan askeri öğrenci ile diğer öğrenciler arasında yaşanan kavgayla ilgili açıklamasına tepki gösteren Deniz Yücel, “Kendine ‘teğmen’ diyen bir personel Türkiye’nin en önemli değerinin rozetini takmaktan imtina ediyor, onu uyaran Atatürkçü, vatanperver, gerçek subaylar ceza alıyor. Siz Mustafa Kemal’in askerlerini cezalandıramazsınız” dedi ve şöyle devam etti:

“Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e de bir çift sözümüz var. Bunu soran milletvekillerimize açıklama yapıyorsun ama bir kez bile ‘Atatürk’ diyemiyorsun. Yazıklar olsun sana… ‘Yakasına takması gereken fotoğraf’ ifadesini kullanıyor, bu çirkin davranışı yapana da ‘subayımız’ diyorsun. Haklı tepkilerini ortaya koyan askerlerimiz için ise ‘öğrenciler’ ifadesini kullanıyorsun. Ben bu rozeti takmaktan gurur duyuyorum, sen adını bile anmaktan kaçınıyorsun.”

‘SADIK ABİNİN HAKLI TESPİTLERİ ADLI ESER ORTAYA ÇIKTI’

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın açıklamalarına da değinen Deniz Yücel, “Bakanların akıllara ziyan açıklamalarına şimdi de bürokratlar eklendi. Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan için PR çalışması yapılmak istendi. Ama ortaya ‘Sadık Abinin Haklı Tespitleri’ adlı eser çıktı. New Yorklu Gaye Hanım da, Türkiye ile tanışmış oldu. Geçen hafta Mehmet Şimşek’e yönelttiğimiz üç soruya bu hafta da dördüncüyü ekliyoruz: ‘Kira fiyatları düşüyor’ açıklamanızdan Gaye Erkan’ın haberi var mı? Hadi kiracılardan sakladınız, ev sahiplerinden sakladınız, emlakçılardan sakladınız. Yahu bu bilgiyi Gaye Erkan’dan niye sakladınız?” şeklinde konuştu.

“15 Temmuz darbe girişimini eniştesinden öğrenen Cumhurbaşkanı’nın Merkez Bankası Başkanı, kira fiyatlarını apartman görevlisinden öğreniyor” diyen Yücel, “Anlaşılan Mehmet Şimşek de Gaye Erkan da Sadık abinin Türkiye’sinde yaşamıyor. Aynı Mehmet Şimşek, dün Meclis Genel Kurulunda ‘Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik’ demişti. Şimşek ve Gaye Erkan, gerçeklikten uzaklaşmada adeta yarışıyorlar. Mehmet Şimşek, Türkiye’nin risk primini 700’den 400 baz puanının altına indirdik demişti. Peki bunu 700’e kim çıkarmış onu da anlatsın da dinleyelim” ifadelerini kullandı.

‘BU İKİLİNİN NEBATİ’DEN NE FARKI VAR ANLAMADIK’

Merkez Bankası’nın üst üstte faiz arttırdığını hatırlatan söyleyen “Erdoğan’ın büyük umut ve beklentilerle iş başına getirdiği bu ikilinin, Nurettin Nebati’den ne farkı var onu anlamadık. Sayın Nebati’ye Erdoğan izin vermedi ki… Yoksa o da gayet tabii, zam yapardı, faiz artırırdı. Hem de en kralını yapardı. Bu ekonomi yönetimi, zam ve faiz artırımıyla talebi olabildiğince düşürüp enflasyonu düşürme çabasında” dedi.

‘HALKIMIZ KAPİTALİST SİSTEMİN ÇARKLARI ARASINDA EZİLİYOR’

Yoksulluğun giderek arttığını söyleyen CHP Sözcüsü Yücel, “Halkımız sağlıklı ve yeterli beslenme, insan onuruna yaraşır barınma gibi temel insan haklarından mahrum bir şekilde kapitalist sistemin çarkları arasında ezim ezim eziliyor. AKP’nin yoksulluğu yönettiği bu ülkede, pazar yerlerinden çürük sebze meyve toplayan insan manzaraları maalesef artık çok tanıdık. Bu ülkede insanlar geçinebilmek için alyansını satıyor. İşte AKP’nin işçiye, emekçiye reva gördüğü bu. Bir kez daha uyarıyoruz, asgari ücret, işçinin ve ailesinin insan onuruna yaraşır bir hayat sürdürmesini sağlayacak düzeyde belirlenmeli ve yılda en az iki kere iyileştirilmelidir” diye konuştu.

AYM’NİN UYGULANMAYAN KARARI: YARGIYI SİYASALLAŞTIRMAK KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ

Anayasa Mahkemesi’nin bugün, cezaevindeki Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın hak ihlaline uğradığına dair ikinci kararını verdiğini söyleyen Yücel, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Bugün Anayasa Mahkemesi ikinci defa Hatay halkının iradesine sahip çıkan bir karar verdi. AYM kararları, yasama, yürütme ve yargı organları ile idari kurumları ve gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Hukuk devletinde, AYM kararlarının uygulanmaması söz konusu olamaz. Hepimizi bir arada tutan Anayasa’ya ve anayasal kurumlara karşı tırmandırılan yargı krizinin temeli siyasi müdahalelerdir. Yargıyı siyasallaştırmak kimseye fayda sağlamaz.

Adaletin olmadığı yerde iktidar sahipleri dahil, kimse güven değildir. Meclis’e had bildiren, halk iradesini yok sayan ve bağımsızlığını yitirerek siyasallaşmış yargıya karşı, TBMM Genel Kurulu’nda 21 gün 500 saat ‘Adalet Nöbeti’ tuttuk. Tarafımız çok açık, CHP olarak adaletten, hukukun üstünlüğünden ve Anayasa’dan tarafız.”

‘MARAŞ KATLİAMI’NIN SORUMLULARI KORUNDU, BAZILARI VEKİL SEÇİLDİ’

19 Aralık 1978’de yaşanan Maraş Katliamı’nın yıl dönümün geride kaldığını hatırlatan Yücel, “1 hafta boyunca yüzlerce cana kıyıldı. Evler, dükkânlar yakıldı, yağmalandı. Yüzlerce yurttaşımız zorla göç ettirildi. Bu katliamın sorumluları, gizli eller tarafından korundu ve hak ettikleri cezaları almadı. Hatta bazıları milletvekili dahi seçildi. Adalet, katliama uğrayanları, muazzep olanları görmemişti. Cumhuriyet ve demokrasi tarihimizin en kara lekelerinden biri olan Maraş Katliamı’nda yitirdiğimiz canları bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.

“Son olarak, sözlerimi 21 yıl önce hain bir suikasta kurban edilen aydınımız Necip Hablemitoğlu ile bitirmek istiyorum” diyen Deniz Yücel, “Kendisini saygıyla ve rahmetle anıyoruz. FETÖ terör örgütünü anlattığı ve suikasta kurban edildikten sonra basılan ‘Köstebek’ adlı kitabının kapağında şunu diyor: ‘Pirincin içindeki siyah taştan değil, beyaz taştan korkun…’ Ve anlıyoruz ki akademisyen ve aydın kimliğiyle, hâlâ günümüze ışık tutmaya devam ediyor” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x