İzmir’de polis ve dalgıç ekipleri dip temizliği yaptı

İzmir Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğüne bağlı dalgıç polisler, ilçede faaliyet gösteren dalış merkezlerinin eğitmenleri ve Karaburun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Yeniliman mevkisinde kıyı ve deniz temizliği yaptı.

Temizlik öncesi durum tespiti yapan dalış ekipleri, deniz zemininin tamamen atıklarla kaplı olduğunu gördü.

Yaklaşık 2 saatlik çalışmayla deniz dibinden 1 kamyon dolusu atık çıkarıldı.

Dalış merkezi eğitmeni Hamdullah Aras, AA muhabirine, Karaburun Belediyesinin talebi ve deniz polisinin destekleriyle temizlik yaptıklarını, su altına indiklerinde karşılaştıkları manzaranın kendilerini çok üzdüğünü ifade etti.

Aras, “Elimizden geldiği kadar temizlik yaptık ama su altı çok kötü. Kamyon lastikleri, çöpler, şişeler… İnsanlar buldukları bütün çöpü atmış. Bazı atık lastiklerin üzerinde anemon adı verilen deniz canlılarının yuva yaptığını gördük. Bu lastikleri çıkartmadık.” dedi.

Dalış merkezi eğitmenlerinden Barış Şendemir de deniz dibindeki kirliliğin insanlara gösterilmesi ve bu konudaki farkındalığın artırılması gerektiğini belirterek ilçe halkı ve geçimlerini denizden sağlayanların bu konuda öncü olması gerektiğine inandıklarını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x