Sayısalda 13 Bine Girmişti: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Bölümünü Yazan Gençten Açıklama

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları hala gündemde. Sınava giren bir kişinin sayısalda 13 bin sıralama yapmasının ardından Bolu Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği’ne yerleşme kararı kısa sürede gündem oldu. Konunun perde arkası ortaya çıktı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları, geçtiğimiz gün Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) resmi sitesi üzerinden açıklandı.

Yükseköğretim programlarına yapılan merkezi yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından sosyal medya da hareketlendi.

Üniversite okuma hayallerine kavuşanlar tüm sevinçlerini sosyal medyadan paylaşmaya başladı.

YKS sonuçlarını sosyal medyada paylaşan adaylardan birinin aldığı yüksek puanla yerleştiği bölüm herkesi epey şaşırttı.

YKS’nin sayısal bölümünde ilk 13 bine girmeyi başaran gencin Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümünü yazması büyük yankı uyandırdı.

Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümüne en düşük puanla yerleşen öğrencinin ise sıralamada ilk 760 bine girdiği öğrenildi.

13 bin ile iyi bir sıralama elde eden gencin neden bazı tıp, mühendislik ve hukuk fakültelerine yerleşmediği de tartışıldı.

Merak edilen gerçek bugün ortaya çıktı. ‘Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği’ bölümünü tercih ettiği için gündeme oturan gencin halihazırda bir tıp fakültesi öğrencisi olduğu ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; Oğuz Çat (22), Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisi.

Bu yıl Çat, hem öğrencilerini sınavlara hazırlamak hem de kendi bilgi birikimini tazelemek adına sınava katıldı. Kendi tıp fakültesi dönemine kıyasla daha yüksek bir başarı olan 509 puan elde etti. İlk başta tercih yapmayı planlamayan Çat, tercih süresinin son bir saatine girildiğinde fikrini değiştirdi ve ‘Bu sınavın anısını yaşatmak adına’ tercih listesi oluşturdu.

Üniversite tercih listesine yalnızca 225 puanla alan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümünü eklediği görülen Çat, neden sadece bu bölümü yazdığını açıkladı:

“Tıp, diş hekimliği, eczacılık ya da hukuk gibi bir bölümü yazarak insanların önüne geçip haklarını yemek istemedim. Bu sebeple kontenjanı boş kalan ve fazla tercih edilmeyen lisans bölümlerini araştırdım. Ayrıca ilginç, pek duyulmamış ve espri konusu olabilecek bir bölüm yazmak istedim. Karşıma, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği bölümü çıktı. Terk tercih yaparak orayı yazdım ve yerleştim. Ancak kayıt yaptırmayacağım. Çünkü tıp öğrenimini bırakmayı düşünmüyorum.’

Sizin konu hakkındaki düşünceleriniz neler?

Yorumlara bekliyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x