Bu Dev Altcoin Durma Noktasına Geldi: Fiyat Güneye Döndü!

TON Blockchain saniyede sadece 1 işleme yavaşladı ve milyonlarca işlem kuyrukta beklemeye başladı. Yetkililer, gecikmelerden Pazartesi günü başlatılan Bitcoin Ordinals’tan esinlenen yazıları sorumlu tuttu. Bu gelişmenin etkisiyle altcoin fiyatı düşmeye başladı.

Blockchain durma noktasına geldi, altcoin fiyatı düşüşe geçti

Açık Ağ Blockchain’i, Bitcoin Ordinals’tan esinlenen bir protokolün faaliyete geçmesinin ardından bu haftanın başlarında işlem işlemlerinde uzun gecikmeler gördü. Telegram’daki TON geliştiricileri ve kullanıcılarından gelen mesajlara göre, sorunlar Salı günü başladı. Blockchain’in durumunu izleyen dTON’dan alınan verilere göre, Perşembe öğleden sonra 2,5 milyondan fazla işlem beklemedeydi. dTON’a göre altcoin projesinin hızı saniyede 1 işlemin altına düştü. Bu, Kasım ayı başlarında yapılan bir “halka açık stres testi” sırasında 100.000 TPS civarında kaydedildiği bildirilen TON’un maksimum hızının bir kısmı.

Tıkanıklık o kadar şiddetli oldu ki, TON kripto para birimi için en popüler cüzdanlar olan Wallet ve Tonkeeper, hizmetleri geçici olarak duraklattı. Bir milyondan fazla abonesi olan TON Topluluğu Telegram kanalındaki bir gönderide “2 milyondan fazla işlem üretmek ağ kullanımımızı sadece yarım saat içinde 61 kat artırdı” deniyor. Bu gelişmelerin ardından altcoin fiyatı düşüş yörüngesine girdi. TON, 2,31 dolar seviyesinden 2,24 dolara kadar geriledi. Bununla birlikte daha sonra bir toparlandı. Token, günlük bazda yaklaşık %1 kayıpla basın zamanında 2,28 dolardan işlem görüyordu.

TON ordinals’un yaratığı sorun üzerine ekip açıklama yaptı

Tıkanıklık, Bitcoin Ordinals’tan esinlenen Tonano’nun piyasaya sürülmesinin ardından gerçekleşti. Tonano, TON Blockchain’de TON20 token standardını kullanan bir Blockchain yazıtları oluşturma hizmeti. Altcoin projesi yaptığı açıklamada, Tonano’nun Pazartesi günü başlatıldığını kaydetti. Ancak Perşembe günü para basımını durdurmak zorunda kaldığını belirtti.

Perşembe günü Telegram blog platformunda anonim olarak bir teknik rapora yayınlandı. Bu rapor, tıkanıklığın nedenini “zayıf donanım üzerinde çalışan doğrulayıcı node’lara” bağladı. Altcoin ekibi, sorunu çözmek için bir yama yayınlandığını açıkladı. Ayrıca, gelecekte geciken doğrulayıcılar için daha sert cezalar getireceğini vurguladı. Bu bağlamda ekip, şu açıklamayı yaptı:

Bu doğrulayıcılar, yük artışı için herhangi bir hüküm olmaksızın düşük yük için donanım kiraladılar. Ağ önceki aylarda düşük yükte çalıştığı için bu bir sorun teşkil etmiyordu. Yük 30 dakika içinde 50-100 kat artar artmaz, bu doğrulayıcılar kendileriyle birlikte tüm ağı da yavaşlatmaya başladılar.

Blockchain’lerin başının belası mı?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, yazıtlar ve bunların Blockchain veri ile doldurma şekli tartışma konusu. Bu formatın ilk kez ortaya çıktığı Bitcoin topluluğu bu konuyu halen tartışıyor. Kısa bir süre önce bu format Polygon Blockchain’de de kullanılmaya başlandı. , Polygon’un işlem hacimlerinin artmasına da neden oldu ancak Blockchain’i durdurmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x