Hamas hakkında “terör örgütü” nitelendirmesinde bulunan Saime Toktaş özür diledi

  • Haber7

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘kurtuluş ve mücahitler grubu’ olarak tanımladığı Hamas için Habertürk yayınında terörist denmesi büyük tepki topladı.

Habertürk Dış Haberler Editörü Saime Toktaş, Hamas’ın işgalci İsrail’e karşı yaptığı saldırıyı ‘terör eylemi’ olarak nitelendirdi. İsrail’in sivil katliamını ise ‘karşılık’ olarak tanımladı.

KABUL EDİLEMEZ

Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yeşilkaya konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak Saime Toktaş’ın sarf ettiği cümleleri kabul edilemez bulduklarını ve kendisini derhal sahadan çektiklerini açıkladı.

Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Yeşilkaya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

SAİME TOKTAŞ ÖZÜR DİLEDİ: STRES VE ZİHİN DAĞINIKLIĞI SEBEBİYLE AĞZIMDAN ÇIKTI

Daha sonra sosyal medya hesabından bir düzeltme yapan Toktaş stres nedeniyle istemeden o ifadeleri kullandığını belirterek kamuoyundan özür diledi.

Toktaş şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’de, Gazze sınırında bulunan Sderot’ta gazeteci olarak bulunduğumuz ve  yayın yaptığımız noktaya üç gün üst üste ikişer roket düştü. Çok yakınımızda meydana gelen patlamalarda şans eseri kimse yara almadı.

Herkese hemen bir durumu düzeltmek isterim. En başından beri İsrail’in sivil saldırılarına karşı net duruşumu ve katliâm yaptığını, insan hakları hukukunu ve savaş hukukunu çiğnediğini söyledim. Söylemeye devam ediyorum.

Yayında savaşın başlama sürecini  hatırlatırken yanlış anlaşılmaya dönük bir anlam çıkmış. Ancak konuşmanın bütününe bakınca niyetimin ne olduğunu daha iyi anlarsınız.. Diğer yayınlarımda da ısrarla Filistin halkının yanında durdum, benim için aksi mümkün değil zaten

Şimdi bu açıklamayı yapmak zorunda kalmak çok üzücü… Çünkü ben o saldırdığınız kişi değilim.

Günlerdir İsrail’den yayın yapıyoruz. Kendimizi ve dilimizi korumaya çalışmamıza karşın bu aynı zamanda bir enformasyon savaşı ve mutlaka etki altında kalabiliyoruz. Son bir kaç gündür güvenlik noktasında bazı ciddi sıkıntılar yaşadık.

Bunun da beraberinde getirdiği stres ve zihin dağınıklığı sebebiyle sehven asla kurmayacağım ve bugüne kadar da kurmadığım bir cümle çıktı ağzımdan. Yayın stresiyle sonrasında cümlemi toparlayamadım.

Öncelikle Gazze’deki bu insanlık dışı katliamı günlerdir takip eden bir insan olarak çok üzgünüm. Asla kurmayacağım bir cümlenin zihin dağınıklığıyla ekrana taşınmasından dolayı da kamuoyundan tüm samimiyetimle özür diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x