Microsoft, Windows klavyeleri için bu aydan itibaren özel Copilot tuşu ekliyor

Microsoft, yakın zamanda Android, iOS ve iPadOS için Copilot uygulamasını duyurdu. Bu gelişme, yapay zeka teknolojisinin tüketici elektroniğine entegrasyonundaki önemli bir adımdı. Ancak bu yenilikler bununla sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz günlerde, Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6’nın şirketin ilk gerçek nesil AI PC’leri olarak piyasaya sürüleceği haberi geldi. Microsoft, AI teknolojisine olan bağlılığını bir kez daha göstererek, Windows tabanlı laptoplarda önemli bir değişikliğe imza attı. Yaklaşık otuz yıl sonra, Windows klavyelerinde büyük bir değişiklik yapılacağı açıklandı.

Bu yenilik, klavyelerdeki Copilot tuşuyla ilgili. Üç on yıl önce, Microsoft, başlat menüsünü açmak için Windows tuşunu tanıttı ve kısa bir süre sonra sağ tarafta, bağlam menüsünü açan bir menü tuşu eklendi. Şimdi ise, şirket AI çabalarını iki katına çıkararak, menü tuşunun yerine özel bir Copilot tuşu ekleyeceğini duyurdu. Bu tuş, klavyenin sağ tarafında, ‘Alt’ tuşunun yanında bulunacak. Ancak tuşun yerleşimi, OEM’ler ve farklı pazarlara göre değişiklik gösterebilir.

Microsoft, Windows klavyeleri için bu aydan itibaren özel Copilot tuşu ekliyor

Microsoft, iş ortakları ve OEM’lerin yeni bilgisayarlarında ve laptoplarda bu Copilot tuşunu benimseyeceğini de açıkladı. Bu, gelecekteki Surface cihazlarında da yer alacak. Microsoft’un yönetici başkan yardımcısı ve CMO’su, Copilot tuşuna sahip yeni cihazların bu ay itibarıyla piyasaya çıkabileceğini belirtti. Bu, gelecek hafta CES’te OEM’ler tarafından tanıtılacak cihazları görebileceğimiz anlamına geliyor. Surface Pro 10 ve Laptop 6’da söylentisi yapılan Copilot tuşu artık onaylandı. Bu durum, Microsoft’un AI alanında ciddi adımlar attığını gösteriyor.

Copilot, Microsoft tarafından geliştirilen bir AI sohbet robotu. Şu anda, Windows + C klavye kısayolu Copilot’u çağırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir