Büyükanneler haklıymış : Kulak arkasını ve ayak parmaklarının arasını ovalamak cildin sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor…

Mikrobiyomun veya insan vücudunda yaşayan mikropların toplanmasının insan sağlığında rol oynadığı bilinmektedir ve cildin de bundan farklı olmadığı bilinmektedir. Yeni bir çalışma, cilt mikrobiyomunun bileşiminin cildin kuru, nemli ve yağlı bölgelerine göre değiştiğini göstermiştir.

Büyükannen haklıydı: Kulak arkasını ve ayak parmaklarının arasını ovalamak, bu bölgelerdeki cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir, ya da George Washington Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan yeni bir araştırma öyle söylüyor.
Mikrobiyomun veya insan vücudunda yaşayan mikropların toplanmasının insan sağlığında rol oynadığı bilinmektedir ve cildin de bundan farklı olmadığı bilinmektedir.
George Washington Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan yeni bir araştırma, cilt mikrobiyomunun bileşiminin cildin kuru, nemli ve yağlı bölgelerine göre değiştiğini gösterdi.
GW Hesaplamalı Biyoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, sağlıklı insanların cilt mikrobiyomuna daha yakından bakmak istedi.

GW Milken Enstitüsü Halk Sağlığı Okulu’nda biyoistatistik ve biyoinformatik alanında doçent olan Marcos Pérez-Losada ve ekibi, “Büyükanne Hipotezi” adını verdikleri şeyi test etmekle ilgileniyorlardı.
Hesaplamalı Biyoloji Enstitüsü Müdürü ve GW’de biyoistatistik ve biyoinformatik profesörü Keith Crandall, büyükannesinin ailesindeki çocuklara her zaman “kulak arkasını, ayak parmaklarının arasını ve göbek deliğini temizlemeleri ” talimatını verdiğini söylüyor. Crandall, bu sıcak noktaların normalde kol veya bacak derisine kıyasla daha az yıkandığını ve dolayısıyla farklı bakteri türlerini barındırabileceğini öne sürdü.

Peki Büyükanne Hipotezi teste tabi tutulursa geçerli olur mu?

Pérez-Losada ve Crandall yenilikçi bir genom bilimi kursu tasarladılar ve ardından bunu öğrenmelerine yardımcı olacak bir öğrenci ekibini görevlendirdiler.
129 yüksek lisans ve lisans öğrencisine, kulak arkası, ayak parmakları arası ve denizdeki belirli nemli ve yağlı noktalardan örnek alarak kendi verilerini toplamaları öğretildi. Ayrıca kollar gibi kuru kontrol alanlarından da örnekler topladılar. Öğrenciler daha sonra sıcak noktalarda yaşayan mikropları kontrol bölgelerinde yaşayan mikroplarla karşılaştırmak için deri örneklerinden DNA’nın nasıl çıkarılacağını ve sıralanacağını öğrendiler.
Araştırmacılar, banyo zamanında daha detaylı bir şekilde temizlenen ön kol ve baldırların, sıcak noktalardan alınan örneklerle karşılaştırıldığında daha fazla çeşitliliğe sahip olduğunu ve dolayısıyla potansiyel olarak daha sağlıklı mikrop koleksiyonuna sahip olduğunu buldu.
Crandall, bazı sorun çıkaran mikropların mikrobiyomu ele geçirmesiyle dengeyi sağlıktan uzaklaştırabileceğini söylüyor.
Eğer mikrobiyom zararlı mikropların lehine dönerse sonuç egzama veya sivilce gibi cilt hastalıkları olabilir, diyor.

Crandall, öğrencilerin büyükanne hipotezini kanıtladığını ve sonuçlarının, temizlik alışkanlıklarının cildinizde yaşayan mikropları ve dolayısıyla sağlık durumunu değiştirebileceğini öne sürdüğünü söylüyor.
Aynı ekibin daha önceki bir çalışmasını da içeren bu araştırma, sağlıklı yetişkin deneklerde cilt mikrobiyomunun çeşitli bölgelerine bakan ilk araştırmalardan biridir ve gelecekteki araştırmalar için bir referans noktası sağlayabilir.

Crandall, ciltteki mikropların toplanmasının sağlığa veya hastalığa nasıl yol açtığına ilişkin çalışmanın erken aşamalarda olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x